Karácsony előtti rendes közgyűlésünk a vártnál is rövidebb lett. A 14 napirendi pont közül, talán ha három esetben jelezett a fali kijelző, miszerint hozzászólni kíván valaki.
Tudni érdemes erről, hogy az előterjesztéseket először mindig a kijelölt szakbizottságok tárgyalják. Ha valamelyik bizottsági tagnak, vagy képviselőnek kérdése, javaslata van, akkor azt első körben ott érdemes megvitatni, ezért úgy általánosságban persze nincs baj azzal, ha a közgyűlésen nincs minden ügyben heves vita, de amikor 10-12 napirendi pont megy le anélkül, hogy bárki megszólalna, az azért szokatlan, illetve beszédes.
Ez egy igazi vihar előtti csend volt.
Kicsit megszakítva ezt a csendet, kérdeztem arról az Erste Bankkal meghosszabbításra váró 1.000.000.000 Ft összegű hitelkeret szerződésről, melynek rendelkezésre tartási jutaléka (0,55%/év - 5,5 millió Ft) mellett további 2.400.000 Ft / hó monitoring díjat is fizetünk. Magyarul évi több mint 34 millió forintba kerül az, hogy amennyiben kellene egy kis hitel, akkor legyen mihez nyúlni. Erre ugyan jó pár éve nem volt szükség, de minden évben csak utólag jelenthetjük ki, hogy kidobtuk a kukába ezt az összeget. Illetve bocsánat, a biztonságos gazdálkodás érdekében beáldoztuk. Szerintem túl nagy ez az ár, de ezzel a véleményemmel most is egyedül maradtam.
Egyből ezután újra szót kértem, mert a város fizetős parkolásának rendjéről szóló rendelet módosítása igen csak felkeltette az érdeklődésemet. Ennek a témának előtörténete is van, illetve utótörténete is várható.
Az előzmény az, hogy alig több mint egy hónappal ezelőtt a város jegyzőjéhez írt kérdéseim között firtattam, az úgynevezett kizárólagos parkolóhelyek számát és azok bérlőinek kilétét is. Jegyző úrtól érkezett válasz szerint, 2017-ben a kiadott engedélyek száma 76 db volt, de véletlenül se részletezte a kérdéseim szerint akként, hogy mely cégek, illetve magánszemélyek éltek ennek lehetőségével.
Őszintén szólva volt a kapott adatok között érdekesebb számadat is. Például a soha nem látott mennyiségű vendégkártyák száma (111 db) és az ingyenes parkolást biztosító bérletek száma, mely 2014-ben még "csak" 194 db volt, idén azonban ismeretlen okok miatt felszökött 309-re!
Szóval nem is gondoltam, hogy itt is lehet valami, amit érdemesebb lenne jobban megvizsgálni. Most már gondolom!
A rendeletet úgy kívánta módosítani az előterjesztés, hogy a továbbiakban magánszemély ne élhessen a kivételes parkolóhasználat jogával. Mint írják: "Az Ör. vonatkozó része alapján jelenleg nincs megkötés arra nézve, hogy ezzel a lehetőséggel kik és milyen körben élhetnek. A növekvő mértékű parkolási igényre tekintettel viszont nyomós közérdek mutatkozik arra nézve, hogy ezt a lehetőséget az önkormányzat a továbbiakban csak gazdasági társaságok, egyéni vállalkozók ügyfélköre számára tartsa fenn."
"Nyomós közérdek" ! Ez már valami -gondoltam- ezért aztán kérdeztem a jegyző úrtól. Még is abból a 76-ból, (amit ugyan elképesztően keveslek, mert jóval többet látni szerintem a városban) hány parkolót használt eddig magánszemély? Ha "nyomós közérdek az, hogy többé ezzel ne élhessenek, akkor feltételezhetően több ilyen is volt, vagy van. A válasz azonban elképesztő volt: A jegyző úr ezt nem tudja! Igen, fogalma sincs, hogy hány esetet érint az, ami kiváltotta a hirtelen változtatási igényt és ezért aztán nem is értem mitől lett ez nyomós közérdek.
Nem akartam persze ennyiben hagyni. Annak ellenére sem, hogy a polgármester úr szerint nem is tartozik a témához a kérdésem (!). (Mi van???) illetve a jegyző úr még arról is tájékoztatott, hogy szerinte nem is adhatja ki a bérlő magánszemélyek neveit, mert az adatvédelmi aggályokat vetne fel. Bizony ennél a pontnál nem tudtam, hogy sírjak, vagy nevessek, mert annak rendje és módja szerint én azért készültem. Többek között ismertem, ismerem a rendelet következő előírását: "A kizárólagos parkolóhely megváltója köteles a „Megállni tilos, kivéve (engedélyes neve)” jelzés felfestéséről gondoskodni."
Tehát az a magánszemély, aki eddig ezzel a lehetőséggel élt, annak a parkoló burkolatára kellet (volna) kiírnia a nevét, de én ezt nem tudhatom, mert sértené az Ő jogait!
Mindenesetre nem kaptam választ! Sem egy számot, hogy hány parkolóról volt szó, sem neveket, hogy kik voltak, akik ezt megkapták. Ennyit a nyomós közérdekről! Szerintem egy még nyomósabb egyéni érdek fűződik valaminek az eltusolására. Megtudjuk egyszer? Talán! Addig is találgassanak kedves soproni barátaim! Vajon ki, kik használhattak eddig magánszemélyként kizárólagosan parkoló helyeket?
A rendes közgyűlés lezárásaként polgármester úr, nem képviselői kérdésre válaszolva ugyan, de Orbán Viktorhoz hasonló módon kívánt Boldog Karácsonyt mindenkinek. Értettük jól, hogy miért nem az ezután következő két rendkívüli közgyűlés lezárásakor tette ezt meg, hiszen a nap második rendkívüli közgyűlésének egyetlen napirendi pontja az az előterjesztés, mely véleményem szerint városunk vezető testületének évtizedes szégyenfoltja lesz. Egy jó adag migránsozás, Sorosozással és civilezéssel fűszerezve.
Nem szívesen ugrom át azt a 9 előterjesztést, melyekben megint az volt a közös, hogy kedd este 1/2 8-kor érkezett meg az anyag és csütörtökön már tárgyaltuk. Köztük egy településszerkezeti terv az M85-ös út nyomvonala kapcsán (55 oldal), valamint a Lővérek városrész szabályozási tervének módosítása (61.oldal), melyeknek az alapos tanulmányozásához pont nem elég ennyi idő, de jól tudhatjuk, hogy pont ezért csinálják így. (A Lővérek ügyben azért kérdeztem párat és a véleményemet is kifejtettem, de annyi ideje meg az olvasónak nincs, hogy érdemes lenne leírnom ennek részleteit. Mindenkit megkímélek most ettől. Sajnálom! :-( )
Ez után jött a nap fénypontja! Ami ezúttal inkább nevezhető a teljes sötétség eljövetelének.
Az Mszp és a Jobbik addig ott lévő képviselői távoztak az ülésről. Szalai László (DK) és jómagam maradtunk. Én szólni akartam!
Az előterjesztés címe: Előterjesztés Sopron MJV Közgyűlésének a Soros tervvel kapcsolatos tiltakozó állásfoglalásáról.
Miről? -kérdezhetnénk sokan, de itt ők nem álltak meg. A két előterjesztő: Dr. Fodor Tamás polgármester és Dr. Simon István alpolgármester urak nem szégyellték a nevünkben a következőket leírni. "Nem szeretnénk, ha a város civil életébe külföldi nagytőke által működtetett, spekulációs céllal életre hívott álcivil szerveződés furakodna be." És a határozat szövegében: " Sopron MJV Közgyűlése elutasítja, hogy Sopronban a Soros terv ideológiáján bevándorlást szervező irodákat, migráns táborokat hozzanak létre. Sopron MJV Közgyűlése egyúttal felkéri a soproni polgárokat, civil szervezeteket, hogy csatlakozzanak ezen állásfoglaláshoz."
Ők ezt nem szeretnék! Mert ebben az országban, Magyarországon egy város polgármestere és annak helyettese, vagy akár a város képviselő testülete beleszólhat abba, hogy mit csináljanak a civilek?
Hát kik Önök?? Kinek képzelik magukat? Hol hagyták a gondolkodásra valamikor még képes agyukat a nagyságos urak? Önök fogják majd a civileknek, a népnek megmondani, hogy mit tehetnek? Önök döntik majd el, hogy ki civil és ki álcivil? Aztán majd még az is kiderül, hogy a CÖF pld. nem álcivil, mert ugye nekik semmi közük a Fideszhez. Külföldi nagytőke? Spekulációs célok? Elővette Simon úr, a 30 évvel ezelőtti iratait? Megint ordítozik az MSZMP párttagkönyve a zsebéből? Ez lenne ma a város legfontosabb dolga? Egy nappal az év utolsó közgyűlése előtt, 4 nappal az év legszentebb ünnepe előtt Önöknek ez a legjobb szórakozásuk? Migránsozni??? Sorosozni??? Fenyegetni a civileket és a lakosokat arra buzdítani, hogy csatlakozzanak ehhez a gusztustalan állásfoglaláshoz, amiben eleve megbélyegeznek olyan szervezeteket, melyek bár meg sem jelentek még a városban, de azért már is ellenségnek vannak kikiáltva? Miből gondolták, hogy ezt Önöknek lehet??? Honnan a bátorság urak???
SZÉGYEN!
Az ülést úgy hagytam el, ahogy korábban még soha. Vettem a kabátom és a táskám, kikapcsoltam a szavazógépemet és távoztam. Többen még utánam kiabáltak.... Van az a szint, ami alá politikus sem megy. Náluk ez a szint ezek szerint jóval lejjebb van. Lelkük rajta. Ez a szavazás egyszer még súlyosabb teher lesz nekik. Értelmes, érző ember nem vesz részt ilyen megbélyegzési ceremónián.